

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 34 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 350 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 620 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 600 mA |
| Saturation Current | 600 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 600 mA |
| Max Temperature Rise Current | 620 mA |
| Temperature Rise Current | 780 mA |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 856
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12710
Ext.Price$0.12710
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12710 | $0.12710 |
| 10 | $0.11367 | $1.13670 |
| 50 | $0.10166 | $5.08300 |
| 100 | $0.09036 | $9.03600 |
| 500 | $0.08032 | $40.16000 |
| 1000 | $0.07465 | $74.65000 |
| 3000 | $0.06938 | $208.14000 |
